FLYRA XC MS State Championship

blog

Over 1,500 runners from Florida convened in Lakeland Friday and Saturday for the FLYRA Middle School State Cross Country Championships.  Nine Harriers competed with the top runners in the state during the elite 3k championship races and several Harriers participated in the open 3k and 2k races.  In the Girls 3k Championship race, Eliana Black finished in 7th place, the top 5th grader in the state with a PR of 11:13.73.

20

It was a marvelous finish to the xc season for the Hillsborough Harriers, who will spend the winter months training for Gasparilla races in February and the Spring track season.

Results (Place/Name/Time):
Girls Championship 3k
7 Eliana Black 11:13.73*
118 Nicole Oliveira 13:03.41

Boys Championship 3k
55 Chase Thurber 11:09.75*
65 Liam Ballard 11:13.89
70 Daniel Casey 11:16.37
115 Oscar Brown 11:33.00
135 Carson Caplinger 11:40.15
136 Jack Garcy 11:40.19*
167 Karsyn Darst 11:56.62

Girls Open 3k
8 Katelin Wilcox 12:39.36*
176 Alli Laffler 15:38.35
202 Carly Henry 16:34.71
239 Fay Brooks 18:04.02

Boys Open 3k
215 Elijah Landers 15:04.12

Girls Elementary 2k
12 Ainsley Aeschleman 9:18.68
39 Meaghan Ballard 10:58.50

Boys Elementary 2k
39 Colin Fargher 9:02.24
67 Brodie Christensen 9:42.32
84 Nadav Egosi 10:02.42
89 Paxton Hawkins 10:12.60
123 Gabriel Santos 11:57.80

* Top 25 Harriers XC Times
dscn3686.jpg

Oscar Brown and Eliana Black, both the top 5th graders in the state in the middle school cross country 3k championship races, will be representing the Harriers in Knoxville, Tennessee in December for the AAU National XC Championships.  Go Elli and Oscar!

 

Nature Coast Qualifier

SONY DSC

Katelin Wilcox earned a spot on the Harriers Top 25 List with a PR of 12:54.44

dsc03251.jpg

Karsyn Darst placed in the Top 20 with a SB of 11:43.55

The Harriers boys were runners-up and the girls placed 4th at the 5th Annual FLYRA Nature Coast Qualifier on Saturday, October 20th in Lecanto.  The boys elementary team won 1st place in the 2k event.

3k Results (Boys):
(Place/Name/Time)

10 Oscar Brown 11:08.59*#
12 Liam Ballard 11:16.51
13 Carson Caplinger 11:21.91
18 Karsyn Darst 11:43.55
19 Kameron Bass 11:48.19
21 Jack Garcy 11:54.32
23 Cooper Chesser 12:02.27
24 Maddux Hawkins 12:06.79
55 Eli Riordan 13:32.62
* Top 25 Harriers XC Times
# Qualified for State Championship
3k Results (Girls):
(Place/Name/Time)

1 Eliana Black 11:26.38*#
3 Nicole Oliveira 11:55.05*#
18 Katelin Wilcox 12:54.44*
71 Carly Henry 15:44.78
78 Fay Brooks 16:10.17

* Top 25 Harriers XC Times 
# Qualified for State Championship
2k Results (Elementary Boys):
(Place/Name/Time)

4 Colin Fargher 8:56.54
5 Brodie Christensen 9:01.46
9 Paxton Hawkins 9:14.74
12 Nadav Egosi 10:08.65
17 Alec Brown 10:27.77
21 Gabriel Santos 11:42.82

2k Results (Elementary Girls):

2 Ainsley Aeschleman 9:09.93
13 Meaghan Ballard 10:51.95

 

Next week the 2018 cross country season will conclude at the FLYRA Middle School State Championship in Lakeland.

Best in the Bay

SONY DSC

Bay Area Middle School Champions

The Hillsborough Harriers Boys Team came in first place at the Bay Area Middle School Championship on Saturday.  In a field of over 200 runners, seven boys were awarded Top Twenty medals.

Boys Results: (Place/Name/Time)
8 Daniel Casey 11:33.0#
9 Oscar Brown 11:35.8*#
11 Liam Ballard 11:38.6#
13 Jack Garcy 11:45.6*#
15 Carson Caplinger 11:50.5#
18 Ricardo Gonzalez 11:53.8#
20 Brennan Fargher 11:56.8#
21 Karsyn Darst 11:57.9
26 Kameron Bass 12:15.4
28 Cooper Chesser 12:21.7
117 Elijah Landers 14:50.5
131 Brodie Christensen 15:11.7
144 Nadav Egosi 15:45.4
* Top 25 Harriers XC Times
# Qualified for State Championship

girls

Eliana Black held on to the lead, winning the race in 11:57.4.  The Girls Team won 5th place overall, with two girls receiving Top Twenty medals. 

Girls Results: (Place/Name/Time)
1 Eliana Black 11:57.4#
4 Nicole Oliveira 12:33.4*#
41 Katelin Wilcox 14:21.1
64 Alli Laffler 15:41.9
82 Ainsley Aeschleman 16:42.1
95 Meaghan Ballard 17:37.5
96 Carly Henry 17:41.4
110 Fay Brooks 18:52.2
* Top 25 Harriers XC Times 
# Qualified for State Championship

Next week the Harriers will race at the FLYRA Nature Coast State Qualifier in Lecanto.

FLRunners.com Invitational 19

f

Hillsborough Harrier Ricardo Gonzalez in the 3000 meter run.  Photo from flrunners.com

One of the biggest meets in the state and a qualifying meet for the state championship, the FLRunners.com Invitational was held at Holloway Park in Lakeland- a course that is well-known to the Harriers.

Results:
(Place/Name/Time)
Boys Middle School 3k
22 Chase Thurber 11:26.83*#
30 Oscar Brown 11:40.62#
41 Brennan Fargher 11:50.95
53 Daniel Casey 12:00.10
56 Liam Ballard 12:01.79
58 Ricardo Gonzalez 12:04.17
62 Carson Caplinger 12:08.98
89 Karsyn Darst 12:43.53
112 Kameron Bass 13:06.96
152 Cooper Chesser 13:51.87
210 Elijah Landers 15:08.32
252 Liam Maloney 16:01.69

Girls Middle School 3k
2 Eliana Black 11:53.69*#
42 Katelin Wilcox 14:08.74
111 Alli Laffler 17:10.60
124 Ainsley Aeschleman 17:21.80
138 Reyne Szabla 17:51.76
154 Meaghan Ballard 18:27.62
155 Carly Henry 18:27.80
174 Fay Brooks 19:16.65

Boys Elementary 2k
6 Maddux Hawkins 8:27.87
22 Brodie Christensen 9:55.66
24 Colin Maloney 9:56.08
36 Paxton Hawkins 10:29.38
46 Alec Brown 11:43.16
52 Gabriel Santos 12:56.30

* Top 25 Harriers XC Times
# Qualified for State Championship

 

The Harriers will be racing in the Bay Area Middle School Championship on October 13th in Tampa.

Florida Horse Park Winners

41250429_10217862043367360_4086096267527061504_n

2 Team Awards: Boys Middle School Champion and Boys Elementary Runner-Up

Last year, hurricane delays prevented the Harriers from participating in the 2017 Florida Horse Park Invitational.  They came back this year to reclaim their first place spot acquired in 2016 and 2015.  The boys crushed the competition with a 44 point team finish, including 3 Top Ten finishers.

Boys Middle School 3k Results:
(Place/Name/Time)
6 Brennan Fargher 11:36.78
7 Liam Ballard 11:45.08
8 Oscar Brown 11:46.68
11 Chase Thurber 12:03.96
15 Jack Garcy 12:18.05
16 Carson Caplinger 12:19.97
20 Karsyn Darst 12:24.61
22 Cooper Chesser 12:28.46
28 Kameron Bass 12:46.26
41 Maddux Hawkins 13:13.55
71 Eli Riordan 14:29.85
96 Liam Maloney 15:42.97
119 Elijah Landers 17:53.53

Girls Middle School 3k Results:
2 Eliana Black 12:00.09*
43 Alli Laffler 15:19.13
49 Ainsley Aeschleman 15:34.06
82 Meaghan Ballard 18:07.85
86 Fay Brooks 18:27.63
106 McKinley Cassels 21:49.48

Girls Team: 7th Overall

*Moved up in the Harriers Girls Top 25 List

Boys Elementary School 2k Results:
6 Colin Fargher 9:00.57
10 Colon Maloney 9:24.92
12 Paxton Hawkins 9:32.98
14 Brodie Christensen 9:35.63
21 Alec Brown 10:24.97
31 Nadav Egosi 11:33.75
34 Gabriel Santos 11:45.74

Girls Elementary School 2k Results:
3 Katelin Wilcox 9:01.18
10 Reyne Szabla 10:13.76

41363533_10217862026926949_3125760744285536256_n

SONY DSC

The Harriers’ next race will be the FLRunners.com Invitational on September 28, 2018 at Holloway Park in Lakeland.

Lecanto Invitational Champs Again

SONY DSC

The boys’ team achieved first place with 25 points.

With five boys in the Top Ten, the Hillsborough Harriers dominated the team event at the Lecanto Invitational on Saturday, September 1st.

Results (Boys):
Place/Name/Time
3 Oscar Brown 11:39.65
4 Brennan Fargher 11:40.74
6 Liam Ballard 11:51.26
7 Jack Garcy 11:55.15*
10 Carson Caplinger 12:08.02
11 Karsyn Darst 12:09.43
21 Kameron Bass 12:46.88
24 Cooper Chesser 12:57.62
39 Elijah Landers 14:17.24
42 Maddux Hawkins 14:27.33
44 Eli Riordan 14:42.73
45 Liam Maloney 14:56.55
56 Nadav Egosi 15:46.88
57 Brodie Christensen 15:53.24

*Earned a spot in the Harriers Boys Top 25 List

 

Results (Girls):
Place/Name/Time
3 Eliana Black 12:21.92
8 Nicole Oliveira 13:17.83*
41 Ainsley Aeschleman 17:43.55
44 Meaghan Ballard 18:01.47
46 Carly Henry 18:20.72
47 Fay Brooks 18:29.78

*Moved up in the Harriers Girls Top 25 List

Next week, the Harriers will be at the Florida Horse Park Invitational.

 

Season Starts at Jim Ryun Invitational

The first cross country meet of the season brought hundreds of runners to Lakeland for the 10th Anniversary Jim Ryun Invitational.  After the varsity and JV high school 5k races, the Harriers competed in the middle school 3k events, starting at 10:00am.  It was hard work for the racers who battled the central Florida late-August heat, but the Harriers were ready after spending the latter part of the summer preparing.  The teams won 2nd place overall out of 16 teams (boys) and 5th overall (girls), and both teams had two Top Ten medalists.  Newcomer Nicole Oliveira, 6th grade, received a 10th place medal and earned a spot on the Harriers Top 25 3k Times in her first cross country race.  Eliana Black, 5th grade, was awarded the 1st place medal for her time of 12:14.0.  In the boys’ race, 5th grader Oscar Brown finished in 9th place with 12:00.1, while Brennan Fargher, 7th grade, finished 10th in 12:02.9.

2018xcJimRyun3

Oscar and Brennan heading toward the last curve before the finishing stretch.

elli

Eliana crossing the finish line.

Results:
(Place/Name/Time)

Boys Middle School 3k
9 Oscar Brown 12:00.1
10 Brennan Fargher 12:02.9
21 Liam Ballard 12:28.3
25 Jack Garcy 12:36.9
34 Daniel Casey 12:50.5
35 Karsyn Darst 12:50.9
40 Kameron Bass 13:11.5
50 Carson Caplinger 13:32.5
53 Cooper Chesser 13:37.9
55 Maddux Hawkins 13:39.4
93 Liam Maloney 14:56.8
99 Eli Riordan 15:02.9
101 Elijah Landers 15:06.1
147 Nadav Egosi 17:19.8
153 Brodie Christensen 17:29.8
180 Gabriel Santos 21:22.1

Girls Middle School 3k
1 Eliana Black 12:14.0
10 Nicole Oliveira 13:48.2
33 Ainsley Aeschleman 14:45.5
61 Alli Laffler 16:16.5
64 Reyne Szabla 16:24.1
116 Carly Henry 19:59.5
137 Fay Brooks 22:07.7
145 McKinley Cassels 23:23.3

Boys Elementary 2k
4 Colin Fargher 9:29.1
5 Colin Maloney 9:47.3
6 Alec Brown 10:21.1

The Boys’ Team and Coach Brian posing with Jim Ryun, pro-runner Ed Cheserek, and their 2nd place trophy.

Next week, September 1st, the Harriers will be at the Lecanto Invitational.

Harriers Busy in the Off-Season

The Harriers had an amazing finish in the 2017 xc season at the FLYRA State Championship at Holloway Park in Lakeland, October 27-28.  Special congratulations to Eliana Black and Colin Fargher, State Champs!

2.jpg

1.jpg

Results (place/name/time):

Boy 3k Championship:
39 Jacob Braun 10:58.66
67 Daniel Casey 11:14.63
86 Carson Caplinger 11:26.62
170 Chase Thurber 12:08.05

Girls 3k Championship:
14 Anna Breede 11:41.63
225 Ryann McLeod 14:22.36

Boys 3k Open:
34 Cody Smith 12:08.17
71 Tyler Summers 12:38.65
141 Rahul Karpur 13:34.88
173 Liam Ballard 13:58.55
197 Michael Garcia 14:21.66

Girls 3k Open:
12 Rona Marzban 13:02.88
32 Rebekah Miller 13:34.45

Boys Grade 3-5 2k:
5 Zachary Glover 7:41.98
6 Karsyn Darst 7:46.02
11 Brock Glover 8:03.72
24 Cooper Chesser 8:32.70
34 Oscar Brown 8:46.99

Girls Grade 3-5 2k:
1 Eliana Black 8:03.60 *State Champion
13 Meaghan Ballard 9:20.32
24 Alli Laffler 9:49.83
64 McKinley Cassels 12:07.82

Boys Grade K-2 1k:
1 Colin Fargher 4:10.60 *State Champion
10 Alec Brown 4:52.40

Eliana Black represented the Harriers at the AAU National Championship in Charlotte, NC on December 2nd and placed 5th overall in the 9-year old girls division.  Way to go, Eliana!

3.jpg

 

The Harriers didn’t take much time off after cross country season, as many of them won top awards in local races such as the Wiregrass Wobble, Clearwater Turkey Trot, Flapjack 5k, Girls on the Run 5k, Ragnar Alafia, Best Damn Race, and Gasparilla.

 

Now the Harriers are ready for Track 2018!

Nature Coast Champs Again!

For the fourth year in a row, the Harriers boys’ team won the FLYRA Nature Coast State Qualifier, with an impressive team score of 28.

DSCN3494

Boys' 3000m Results:
PLACE / ATHLETE / RESULT
3 Jacob Braun 10:35.29
4 Daniel Casey 10:49.12
7 Carson Caplinger 11:04.05
13 Zachary Glover 11:29.65
14 Karsyn Darst 11:30.52
16 Brennan Fargher 11:31.05
21 Oscar Brown 11:37.19
24 Tyler Summers 12:13.07
25 Arun Senthilkumaran 12:20.23
35 Rahul Karpur 12:36.12
57 Michael Garcia 13:44.90
65 Chase Thurber 14:07.92

Girls' 3000m Results:
PLACE / ATHLETE / RESULT
6 Anna Breede 11:55.49
9 Eliana Black 12:11.62
12 Rona Marzban 12:28.77
26 Rebekah Miller 13:38.64

 

The boys’ elementary team also earned the title of Nature Coast Champions and the girls’ elementary team was runner-up.

Boys' 2000m Results:
PLACE / ATHLETE / RESULT
2 Brock Glover 7:58.00
5 Kameron Bass 8:17.69
7 Colin Fargher 9:32.97 
9 Nicholas Andonov 9:41.26 
11 Logan Bell 10:08.07
15 Gabriel Santos 10:54.73
16 Alec Brown 10:57.44

Girls' 2000m Results:
PLACE / ATHLETE / RESULT
4 Meaghan Ballard 9:04.50
6 Alli Laffler 9:41.21 
10 Arylyn Brunton 10:23.77 
15 McKinley Cassels 11:27.37 

 

On Friday and Saturday, the Harriers will be competing in the FLYRA Cross Country State Championships!

Miles with Mickey

The Hillsborough Harriers participated in the Disney Cross Country Classic at the ESPN Wide World of Sports on Friday, October 6th.  The girls were 10th out of 27 teams and the boys were 4th out of 28 teams.

Results:

Boys 3000m
Place / Name / Time
9 Jacob 11:01.2
26 Chase 11:43.2
39 Carson 11:49.5
51 Zachary 12:04.0
52 Karsyn 12:04.7
58 Cody 12:10.4
69 Brennan 12:26.6
70 Arun 12:29.1
78 Kameron 12:37.2
80 Tyler 12:39.2
126 Rahul 13:24.3
129 Cooper 13:27.9

Girls 3000m
Place / Name / Time
18 Anna 12:36.6
55 Rona 13:26.0
88 Rebekah 14:12.2
108 Ryann 14:36.5
126 Peyton 15:16.3
138 Allison 15:38.6