History

Spring 2016 Track

Fall 2015 XC

Spring 2015 Track

Fall 2014 XC

September 6:  Holloway Park Jamboree (Lakeland)

  • Boys:  1st Place (out of 8 teams)
  • Girls:  2nd Place (out of 8 teams)

September 13:  Florida Horse Park (Ocala)

  • Boys:  3rd Place (out of 6 teams)
  • Girls:  1st Place (out of 5 teams)

September 20:  Cheval Cares 5K

  • Boys:  1st Overall Male; 2nd and 3rd places (12 & under)
  • Girls: 1st and 4th Overall Females; 3rd place (12 & under)

October 4:  Nature Coast (Lecanto)

  • Boys:  1st Place (out of 4 teams)
  • Girls:  1st Place (out of 4 teams)

October 10:  Disney World XC (Kissimmee)

  • Boys:  8th Place (out of 41 teams)
  • Girls:  1st Place (out of 37 teams)

October 18:  Bay Area Championships (Carrollwood)

  • Boys:  1st Place (out of 10 teams)
  • Girls:  1st Place (out of 9 teams)

October 25:  PreHEAT Meet (Lakeland)

  • Boys:  1st Place (out of 10 teams)
  • Girls:  2nd Place (out of 12 teams)

November 1:  FLYRA State Championship (Lakeland)

Spring 2014 Track

Fall 2013 XC

August 31:  Holloway Park Jamboree (Lakeland)

  • Boys:  1st Place (out of 2 teams)
  • Girls:  2nd Place (out of 3 teams)

September 20:  Jim Ryun Invitational (Lakeland)

  • Boys:  7th Place (out of 13 teams)
  • Girls:  4th Place (out of 12 teams)

September 26:  PreHEAT Meet (Dover)

  • Boys:  Partial Squad — 17th, 19th, 44th and 84th (out of 161 boys)
  • Girls:  Partial Squad — 11th, 14th, 45th and 48th (out of 176 girls)

September 27:  flrunners.com Invitational (Titusville)

  • Boys:  Partial Squad — 45th, 55th, 92nd and 108th (out of 110 boys)
  • Girls:  4th Place (out of 10 teams)

October 25:  Bay Area Middle School XC Championships (Dover)

  • Boys:  10th Place (out of 11 teams)
  • Girls:  3rd Place (out of 18 teams)

November 2:  FLYRA Middle School State Championship (Lakeland)

Spring 2013 Track

  • January 26:  Jimmy Carnes Youth Indoor Track Meet (Gainesville)

Fall 2012 XC

September 14:  Jim Ryun Invitational (Lakeland)

  • Boys:  Partial Squad — 1st, 9th, 24th and 36th (out of 72 boys)
  • Girls:  4th Place (out of 9 teams)

September 28:  PreHEAT Meet (Dover)

  • Boys:  Partial Squad — 1st, 5th and 27th (out of 109 boys)
  • Girls:  3rd Place (out of 8 teams)

October 26:  Bay Area Middle School XC Championships (Dover)

  • Boys:  Partial Squad — 2nd, 19th, 49th and 73rd (out of 107 boys)
  • Girls:  5th Place (out of 12 teams)

November 3:  FLYRA Middle School State Championship (Lakeland)

  • Boys Championship:  13th (out of 217 boys)

Fall 2011 XC

September 23:  PreHEAT Meet (Dover)

  • Boys:  1st Place (out of 8 teams)
  • Girls:  Partial Squad — 1st and 11th (out of 41 girls)

October 14:  Little Everglades Pre-State Invitational (Dade City)

  • Boys:  1st Place (out of 8 teams)
  • Girls:  Partial Squad — 5th (out of 58 girls)

November 5:  FLYRA Middle School State Championship (Lakeland)

  • Boys Championship:  2nd and 9th (out of 155 boys)
  • Girls Championship: 41st (out of 131 girls)