Off to a Good Start

6

With two meets completed and four to go, the Harriers are looking strong for track season 2018.  Results below from the first two meets, Florida Youth Invitational in Lake Minneola March 10th, and Trailblazers Invitational in Tampa March 24th.

Florida Youth Invitational

Boys Age 10 1500 Meter Run

4 Santos, Gabriel 7:32.12
Girls Age 11 1500 Meter Run
4 Laffler, Allison 6:50.63
8 Cassels, McKinley 8:18.39
9 Dunn, Noelle 8:36.57
Girls Age 12 1500 Meter Run
7 Brown, Chloe 7:16.27
Boys Age 11 1500 Meter Run
4 Brown, Oscar 6:13.54
Boys Age 12 1500 Meter Run
4 Bass, Kameron 5:50.22
Girls Age 13 1500 Meter Run
2 Brooks, Fay 7:25.66
Boys Age 14 1500 Meter Run
3 Caplinger, Carson 5:31.14
5 Casey, Daniel 6:09.72
Boys Age 15-16 1500 Meter Run
7 Summers, Tyler 5:31.47
Boys Age 7-8 400 Meter Dash
17 Brown, Alec 1:33.88
Girls Age 15-16 400 Meter Dash
4 Breede, Anna 1:06.40
Boys Age 7-8 800 Meter Run
4 Brown, Alec 3:21.25
Girls Age 15-16 800 Meter Run
3 Breede, Anna 2:35.40

Trailblazers Invitational

1500 Meter Run 9-10 Girls
1 Black, Eliana 5:37.02
4 Ballard, Meaghan 6:51.71
1500 Meter Run 9-10 Boys
8 Santos, Gabriel 7:43.06
1500 Meter Run 11-12 Girls
7 Brown, Chloe 6:51.31
11 Cassels, McKinley 7:45.39
12 Dunn, Noelle 8:15.85
1500 Meter Run 11-12 Boys
3 Bass, Kameron 5:46.20
1500 Meter Run 13-14 Girls
13 Brooks, Fay 7:21.96
400 Meter Dash 7 & 8 Boys
17 Fargher, Colin 1:30.01
35 Brown, Alec 1:39.18
400 Meter Dash 15-16 Girls
5 Breede, Anna 1:06.82
3000 Meter Run 11-12 Boys
1 Brown, Oscar 11:23.66 *Meet Record
3 Darst, Karsyn 12:12.30
8 Andonov, Nicholas 14:15.12
3000 Meter Run 13-14 Boys
3 Casey, Daniel 11:17.84
4 Caplinger, Carson 11:25.11
6 Ballard, Liam 12:12.52
7 Moore, Maxime 12:19.27
3000 Meter Run 15-16 Boys
2 Summers, Tyler 13:18.93
800 Meter Run 7 & 8 Boys
6 Fargher, Colin 3:19.88
8 Brown, Alec 3:36.35
800 Meter Run 11-12 Boys
6 Darst, Karsyn 2:55.12
800 Meter Run 13-14 Boys
8 Ballard, Liam 2:45.61
9 Caplinger, Carson 2:47.84
14 Moore, Maxime 3:01.63
800 Meter Run 15-16 Girls
2 Breede, Anna 2:31.31

 

First Track Meet of 2017: Trailblazers Invitational

The Harriers came away with 15 medals and 5 meet records at the USATF Trailblazers Invitational in Tampa on Saturday.

Results: 

MR=Beat previous meet record   MR*=New meet record holder

1500m 9-10 Girls

  • 1- Micah F.          6:37.42
  • 3- Meaghan B.    6:55.01
  • 5- Allison L.        7:05.99
  • 6- McKinley C.    7:49.99

1500m 9-10 Boys

  • 1- Oscar B.          5:34.04 (MR*)
  • 3- Karsyn D.       5:56.44
  • 7- Cooper C.        6:24.51
  • 12- Nickolas A.   7:02.26
  • 13- Dawson M.   7:23.22
  • 14- Gabriel S.      7:23.33

1500m 11-12 Girls

  • 10- Madelyn P.    7:01.47
  • 11- Kathleen L.   7:24.34

1500m 11-12 Boys

  • 1- Braxton L.       5:16.11 (MR*)
  • 6- Kameron B.     6:09.44
  • 13- Braden L.       6:58.38

1500m 13-14 Girls

  • 4- Lindie M.          5:43.81
  • 5- Moriah F.          5:45.86
  • 7- Lindsay B.         6:34.49

1500m 13-14 Boys

  • 3- Ethan B.             4:46.69
  • 4- Daniel C.            5:25.25
  • 12- Joaquin A.       6:18.79
  • 13- Caleb C.            6:29.19

1500m 15-16 Girls

  • 1- Jacquelyn A.      5:04.29 (MR*)

1500m 15-16 Boys

  • 1- Zachary H.         4:29.93 (MR*)

1500m Race Walk 15-16 Girls

  • 3- Sydney C.           12:23.49

400m 6U Boys

  • 6- Alec B.                  1:48.82

400m 7-8 Boys

  • 22- Owen P.              1:38.02

400m 9-10 Girls

  • 40- Allison L.           1:32.72
  • 43- Meaghan B.       1:36.21
  • 50- McKinley C.       1:42.86

400m 9-10 Boys

  • 27- Nickolas A.         1:25.43
  • 29- Cooper C.            1:26.36

400m 11-12 Girls

  • 21- Rebekah M.        1:19.09

400m 11-12 Boys

  • 27- Kameron B.        1:25.54
  • 32- Braden L.            1:34.58

400m 13-14 Girls

  • 14- Tabitha S.            1:09.38
  • 28- Lindsay B.           1:22.74

400m 13-14 Boys

  • 13- Ryan C.                 1:07.46
  • 16- Cody S.                  1:10.44
  • 25- Carson C.              1:22.61
  • 27- Michael G.            1:26.61

3000m 11-12 Girls

  • 3- Rebekah M.           13:10.40

3000m 13-14 Girls

  • 2- Elyse P.                   11:24.48 (MR)

3000m 13-14 Boys

  • 2- Ethan B.                 10:48.90
  • 4- Ryan C.                   11:44.44
  • 7- Carson C.                15:23.31

3000m 15-16 Boys

  • 2- Zachary H.              9:45.42 (MR)

800m 7-8 Boys

  • 11- Owen P.                 3:48.34

800m 9-10 Boys

  • 5- Oscar B.                   2:57.59
  • 12- Nickolas A.           3:08.56
  • 18- Gabriel S.              4:51.08

800m 11-12 Boys

  • 1- Braxton L.              2:30.68 (MR*)

800m 13-14 Girls

  • 8- Tabitha S.                2:40.56
  • 9- Elyse P.                    2:46.98
  • 10- Lindie M.              2:48.19
  • 12- Moriah F.              2:52.59
  • 16- Lindsay B.             3:01.42

800m 13-14 Boys

  • 15- Caleb C.                  3:20.84

800m 15-16 Girls

  • 2- Jacquelyn A.            2:27.39 (MR)

200m 13-14 Girls

  • 27- Lindsay B.             32.23

200m 15-16 Girls

  • 10- Sydney C.              45.47