Nature Coast Qualifier

SONY DSC

Katelin Wilcox earned a spot on the Harriers Top 25 List with a PR of 12:54.44

dsc03251.jpg

Karsyn Darst placed in the Top 20 with a SB of 11:43.55

The Harriers boys were runners-up and the girls placed 4th at the 5th Annual FLYRA Nature Coast Qualifier on Saturday, October 20th in Lecanto.  The boys elementary team won 1st place in the 2k event.

3k Results (Boys):
(Place/Name/Time)

10 Oscar Brown 11:08.59*#
12 Liam Ballard 11:16.51
13 Carson Caplinger 11:21.91
18 Karsyn Darst 11:43.55
19 Kameron Bass 11:48.19
21 Jack Garcy 11:54.32
23 Cooper Chesser 12:02.27
24 Maddux Hawkins 12:06.79
55 Eli Riordan 13:32.62
* Top 25 Harriers XC Times
# Qualified for State Championship
3k Results (Girls):
(Place/Name/Time)

1 Eliana Black 11:26.38*#
3 Nicole Oliveira 11:55.05*#
18 Katelin Wilcox 12:54.44*
71 Carly Henry 15:44.78
78 Fay Brooks 16:10.17

* Top 25 Harriers XC Times 
# Qualified for State Championship
2k Results (Elementary Boys):
(Place/Name/Time)

4 Colin Fargher 8:56.54
5 Brodie Christensen 9:01.46
9 Paxton Hawkins 9:14.74
12 Nadav Egosi 10:08.65
17 Alec Brown 10:27.77
21 Gabriel Santos 11:42.82

2k Results (Elementary Girls):

2 Ainsley Aeschleman 9:09.93
13 Meaghan Ballard 10:51.95

 

Next week the 2018 cross country season will conclude at the FLYRA Middle School State Championship in Lakeland.

Best in the Bay

SONY DSC

Bay Area Middle School Champions

The Hillsborough Harriers Boys Team came in first place at the Bay Area Middle School Championship on Saturday.  In a field of over 200 runners, seven boys were awarded Top Twenty medals.

Boys Results: (Place/Name/Time)
8 Daniel Casey 11:33.0#
9 Oscar Brown 11:35.8*#
11 Liam Ballard 11:38.6#
13 Jack Garcy 11:45.6*#
15 Carson Caplinger 11:50.5#
18 Ricardo Gonzalez 11:53.8#
20 Brennan Fargher 11:56.8#
21 Karsyn Darst 11:57.9
26 Kameron Bass 12:15.4
28 Cooper Chesser 12:21.7
117 Elijah Landers 14:50.5
131 Brodie Christensen 15:11.7
144 Nadav Egosi 15:45.4
* Top 25 Harriers XC Times
# Qualified for State Championship

girls

Eliana Black held on to the lead, winning the race in 11:57.4.  The Girls Team won 5th place overall, with two girls receiving Top Twenty medals. 

Girls Results: (Place/Name/Time)
1 Eliana Black 11:57.4#
4 Nicole Oliveira 12:33.4*#
41 Katelin Wilcox 14:21.1
64 Alli Laffler 15:41.9
82 Ainsley Aeschleman 16:42.1
95 Meaghan Ballard 17:37.5
96 Carly Henry 17:41.4
110 Fay Brooks 18:52.2
* Top 25 Harriers XC Times 
# Qualified for State Championship

Next week the Harriers will race at the FLYRA Nature Coast State Qualifier in Lecanto.

FLRunners.com Invitational 19

f

Hillsborough Harrier Ricardo Gonzalez in the 3000 meter run.  Photo from flrunners.com

One of the biggest meets in the state and a qualifying meet for the state championship, the FLRunners.com Invitational was held at Holloway Park in Lakeland- a course that is well-known to the Harriers.

Results:
(Place/Name/Time)
Boys Middle School 3k
22 Chase Thurber 11:26.83*#
30 Oscar Brown 11:40.62#
41 Brennan Fargher 11:50.95
53 Daniel Casey 12:00.10
56 Liam Ballard 12:01.79
58 Ricardo Gonzalez 12:04.17
62 Carson Caplinger 12:08.98
89 Karsyn Darst 12:43.53
112 Kameron Bass 13:06.96
152 Cooper Chesser 13:51.87
210 Elijah Landers 15:08.32
252 Liam Maloney 16:01.69

Girls Middle School 3k
2 Eliana Black 11:53.69*#
42 Katelin Wilcox 14:08.74
111 Alli Laffler 17:10.60
124 Ainsley Aeschleman 17:21.80
138 Reyne Szabla 17:51.76
154 Meaghan Ballard 18:27.62
155 Carly Henry 18:27.80
174 Fay Brooks 19:16.65

Boys Elementary 2k
6 Maddux Hawkins 8:27.87
22 Brodie Christensen 9:55.66
24 Colin Maloney 9:56.08
36 Paxton Hawkins 10:29.38
46 Alec Brown 11:43.16
52 Gabriel Santos 12:56.30

* Top 25 Harriers XC Times
# Qualified for State Championship

 

The Harriers will be racing in the Bay Area Middle School Championship on October 13th in Tampa.

Florida Horse Park Winners

41250429_10217862043367360_4086096267527061504_n

2 Team Awards: Boys Middle School Champion and Boys Elementary Runner-Up

Last year, hurricane delays prevented the Harriers from participating in the 2017 Florida Horse Park Invitational.  They came back this year to reclaim their first place spot acquired in 2016 and 2015.  The boys crushed the competition with a 44 point team finish, including 3 Top Ten finishers.

Boys Middle School 3k Results:
(Place/Name/Time)
6 Brennan Fargher 11:36.78
7 Liam Ballard 11:45.08
8 Oscar Brown 11:46.68
11 Chase Thurber 12:03.96
15 Jack Garcy 12:18.05
16 Carson Caplinger 12:19.97
20 Karsyn Darst 12:24.61
22 Cooper Chesser 12:28.46
28 Kameron Bass 12:46.26
41 Maddux Hawkins 13:13.55
71 Eli Riordan 14:29.85
96 Liam Maloney 15:42.97
119 Elijah Landers 17:53.53

Girls Middle School 3k Results:
2 Eliana Black 12:00.09*
43 Alli Laffler 15:19.13
49 Ainsley Aeschleman 15:34.06
82 Meaghan Ballard 18:07.85
86 Fay Brooks 18:27.63
106 McKinley Cassels 21:49.48

Girls Team: 7th Overall

*Moved up in the Harriers Girls Top 25 List

Boys Elementary School 2k Results:
6 Colin Fargher 9:00.57
10 Colon Maloney 9:24.92
12 Paxton Hawkins 9:32.98
14 Brodie Christensen 9:35.63
21 Alec Brown 10:24.97
31 Nadav Egosi 11:33.75
34 Gabriel Santos 11:45.74

Girls Elementary School 2k Results:
3 Katelin Wilcox 9:01.18
10 Reyne Szabla 10:13.76

41363533_10217862026926949_3125760744285536256_n

SONY DSC

The Harriers’ next race will be the FLRunners.com Invitational on September 28, 2018 at Holloway Park in Lakeland.

Lecanto Invitational Champs Again

SONY DSC

The boys’ team achieved first place with 25 points.

With five boys in the Top Ten, the Hillsborough Harriers dominated the team event at the Lecanto Invitational on Saturday, September 1st.

Results (Boys):
Place/Name/Time
3 Oscar Brown 11:39.65
4 Brennan Fargher 11:40.74
6 Liam Ballard 11:51.26
7 Jack Garcy 11:55.15*
10 Carson Caplinger 12:08.02
11 Karsyn Darst 12:09.43
21 Kameron Bass 12:46.88
24 Cooper Chesser 12:57.62
39 Elijah Landers 14:17.24
42 Maddux Hawkins 14:27.33
44 Eli Riordan 14:42.73
45 Liam Maloney 14:56.55
56 Nadav Egosi 15:46.88
57 Brodie Christensen 15:53.24

*Earned a spot in the Harriers Boys Top 25 List

 

Results (Girls):
Place/Name/Time
3 Eliana Black 12:21.92
8 Nicole Oliveira 13:17.83*
41 Ainsley Aeschleman 17:43.55
44 Meaghan Ballard 18:01.47
46 Carly Henry 18:20.72
47 Fay Brooks 18:29.78

*Moved up in the Harriers Girls Top 25 List

Next week, the Harriers will be at the Florida Horse Park Invitational.

 

Season Starts at Jim Ryun Invitational

The first cross country meet of the season brought hundreds of runners to Lakeland for the 10th Anniversary Jim Ryun Invitational.  After the varsity and JV high school 5k races, the Harriers competed in the middle school 3k events, starting at 10:00am.  It was hard work for the racers who battled the central Florida late-August heat, but the Harriers were ready after spending the latter part of the summer preparing.  The teams won 2nd place overall out of 16 teams (boys) and 5th overall (girls), and both teams had two Top Ten medalists.  Newcomer Nicole Oliveira, 6th grade, received a 10th place medal and earned a spot on the Harriers Top 25 3k Times in her first cross country race.  Eliana Black, 5th grade, was awarded the 1st place medal for her time of 12:14.0.  In the boys’ race, 5th grader Oscar Brown finished in 9th place with 12:00.1, while Brennan Fargher, 7th grade, finished 10th in 12:02.9.

2018xcJimRyun3

Oscar and Brennan heading toward the last curve before the finishing stretch.

elli

Eliana crossing the finish line.

Results:
(Place/Name/Time)

Boys Middle School 3k
9 Oscar Brown 12:00.1
10 Brennan Fargher 12:02.9
21 Liam Ballard 12:28.3
25 Jack Garcy 12:36.9
34 Daniel Casey 12:50.5
35 Karsyn Darst 12:50.9
40 Kameron Bass 13:11.5
50 Carson Caplinger 13:32.5
53 Cooper Chesser 13:37.9
55 Maddux Hawkins 13:39.4
93 Liam Maloney 14:56.8
99 Eli Riordan 15:02.9
101 Elijah Landers 15:06.1
147 Nadav Egosi 17:19.8
153 Brodie Christensen 17:29.8
180 Gabriel Santos 21:22.1

Girls Middle School 3k
1 Eliana Black 12:14.0
10 Nicole Oliveira 13:48.2
33 Ainsley Aeschleman 14:45.5
61 Alli Laffler 16:16.5
64 Reyne Szabla 16:24.1
116 Carly Henry 19:59.5
137 Fay Brooks 22:07.7
145 McKinley Cassels 23:23.3

Boys Elementary 2k
4 Colin Fargher 9:29.1
5 Colin Maloney 9:47.3
6 Alec Brown 10:21.1

The Boys’ Team and Coach Brian posing with Jim Ryun, pro-runner Ed Cheserek, and their 2nd place trophy.

Next week, September 1st, the Harriers will be at the Lecanto Invitational.

MBK Invitational

SONY DSC

The Harriers attended the last official meet of the 2018 track season on Saturday, May 19th, hosted by My Brother’s Keeper Track Club.  The My Brother’s Keeper Invitational was held at Spoto High School in Riverview.  The Harriers dominated most of the distance events, with several first place finishes in the 3000 meter and 1500 meter races.  What a way to end the season!  Some Harriers will continue on to the regional AAU race on June 2nd.  Cross country training begins in the summer.  Go Harriers!

Results (Place/Name/Time)
3000 Meter Run Boys 11
1 Oscar Brown 11:15.60
3000 Meter Run Boys 12
1 Brennan Fargher 11:24.22
2 Kameron Bass 12:11.06
3000 Meter Run Boys 13
1 Liam Ballard 11:23.79
3000 Meter Run Boys 14
1 Carson Caplinger 11:19.87
1500 Meter Run Girls 10
1 Eliana Black 5:24.02
1500 Meter Run Girls 11
1 Alli Laffler 6:22.99
2 McKinley Cassels 8:21.39
1500 Meter Run Girls 13
5 Fay Brooks 7:34.94
1500 Meter Run Boys 7-8
1 Colin Fargher 6:03.99
3 Alec Brown 7:12.17
1500 Meter Run Boys 11
2 Maddux Hawkins 5:42.43
1500 Meter Run Boys 12
1 Brennan Fargher 5:23.17
1500 Meter Run Boys 13
4 Liam Ballard 5:27.76
1500 Meter Run Boys 14
3 Carson Caplinger 5:27.19
1500 Meter Run Boys 15-16
3 Tyler Summers 5:22.00
6 Arun Senthilkumaran 5:48.22

SONY DSC

 

Off to a Good Start

6

With two meets completed and four to go, the Harriers are looking strong for track season 2018.  Results below from the first two meets, Florida Youth Invitational in Lake Minneola March 10th, and Trailblazers Invitational in Tampa March 24th.

Florida Youth Invitational

Boys Age 10 1500 Meter Run

4 Santos, Gabriel 7:32.12
Girls Age 11 1500 Meter Run
4 Laffler, Allison 6:50.63
8 Cassels, McKinley 8:18.39
9 Dunn, Noelle 8:36.57
Girls Age 12 1500 Meter Run
7 Brown, Chloe 7:16.27
Boys Age 11 1500 Meter Run
4 Brown, Oscar 6:13.54
Boys Age 12 1500 Meter Run
4 Bass, Kameron 5:50.22
Girls Age 13 1500 Meter Run
2 Brooks, Fay 7:25.66
Boys Age 14 1500 Meter Run
3 Caplinger, Carson 5:31.14
5 Casey, Daniel 6:09.72
Boys Age 15-16 1500 Meter Run
7 Summers, Tyler 5:31.47
Boys Age 7-8 400 Meter Dash
17 Brown, Alec 1:33.88
Girls Age 15-16 400 Meter Dash
4 Breede, Anna 1:06.40
Boys Age 7-8 800 Meter Run
4 Brown, Alec 3:21.25
Girls Age 15-16 800 Meter Run
3 Breede, Anna 2:35.40

Trailblazers Invitational

1500 Meter Run 9-10 Girls
1 Black, Eliana 5:37.02
4 Ballard, Meaghan 6:51.71
1500 Meter Run 9-10 Boys
8 Santos, Gabriel 7:43.06
1500 Meter Run 11-12 Girls
7 Brown, Chloe 6:51.31
11 Cassels, McKinley 7:45.39
12 Dunn, Noelle 8:15.85
1500 Meter Run 11-12 Boys
3 Bass, Kameron 5:46.20
1500 Meter Run 13-14 Girls
13 Brooks, Fay 7:21.96
400 Meter Dash 7 & 8 Boys
17 Fargher, Colin 1:30.01
35 Brown, Alec 1:39.18
400 Meter Dash 15-16 Girls
5 Breede, Anna 1:06.82
3000 Meter Run 11-12 Boys
1 Brown, Oscar 11:23.66 *Meet Record
3 Darst, Karsyn 12:12.30
8 Andonov, Nicholas 14:15.12
3000 Meter Run 13-14 Boys
3 Casey, Daniel 11:17.84
4 Caplinger, Carson 11:25.11
6 Ballard, Liam 12:12.52
7 Moore, Maxime 12:19.27
3000 Meter Run 15-16 Boys
2 Summers, Tyler 13:18.93
800 Meter Run 7 & 8 Boys
6 Fargher, Colin 3:19.88
8 Brown, Alec 3:36.35
800 Meter Run 11-12 Boys
6 Darst, Karsyn 2:55.12
800 Meter Run 13-14 Boys
8 Ballard, Liam 2:45.61
9 Caplinger, Carson 2:47.84
14 Moore, Maxime 3:01.63
800 Meter Run 15-16 Girls
2 Breede, Anna 2:31.31

 

FLRunners.com Invitational 18

Five Hillsborough Harriers qualified for the State Championship at the FLRunners.com Invitational 18 on Saturday, September 30th in Lakeland.  The boys’ team won 3rd place out of 26 teams and the girls’ team won 6th out of 24 teams.

Boys’ Results:
PLACE / ATHLETE / RESULT
4 Jacob Braun 10:45.93 SQ
21 Daniel Casey 11:31.12 SQ
25 Carson Caplinger 11:48.36 SQ
34 Zachary Glover 12:03.42
43 Oscar Brown 12:13.08
49 Cody Smith 12:24.83
50 Tyler Summers 12:25.68
51 Arun Senthilkumaran 12:27.49
53 Brock Glover 12:29.54
57 Karsyn Darst 12:34.35
59 Brennan Fargher 12:35.80
66 Chase Thurber 12:44.18
83 Kameron Bass 13:11.04
94 Cooper Chesser 13:23.51
105 Rahul Karpur 13:34.87
116 Ricardo Gonzalez 13:56.09
132 Liam Maloney 14:08.22
190 Michael Garcia 15:41.97

Girls’ Results:

PLACE / ATHLETE / RESULT
13 Anna Breede 12:38.66 SQ
21 Eliana Black 12:54.13 SQ
29 Rona Marzban 13:14.34
63 Rebekah Miller 14:26.23
68 Meaghan Ballard 14:33.10
69 Ryann McLeod 14:33.63
90 Alli Laffler 15:29.16
186 McKinley Cassels 19:31.29

The Harriers will be competing in the Disney Cross Country Classic on Friday at the ESPN Wide World of Sports.  Go Harriers!

Mickey_Mouse_head_and_ears

2017 XC Season Begins at Jim Ryun Invitational

9394

The Hillsborough Harriers finished strong at the first meet of the season on Saturday, August 26, 2017.  The Jim Ryun Invitational at Holloway Park in Lakeland, Florida was well-attended with over 25 middle school teams present. The boys team won 2nd overall and the girls team was 5th overall.

DSCN5166

Olympic silver medalist, Jim Ryun, presented the awards.

Boys 3000m Results:
PLACE / ATHLETE / RESULT 
7 Jacob Braun 11:25.50 
10 Daniel Casey 11:38.20 
22 Zachary Glover 12:07.00 
25 Brennan Fargher 12:09.40 
28 Carson Caplinger 12:14.50
38 Oscar Brown 12:32.10 
39 Arun Senthilkumaran 12:32.20 
45 Liam Maloney 12:45.50 
47 Brock Glover 12:49.20 
52 Tyler Summers 13:00.70  
-- Karsyn Darst 13:03
63 Cody Smith 13:18.20 
64 Ricardo Gonzalez 13:21.10  
68 Rahul Karpur 13:25.40 
69 Kameron Bass 13:26.90  
73 Cooper Chesser 13:33.80 
93 Chase Thurber 14:11.10 
168 Nicholas Andonov 16:28.00

 

Girls 3000m Results:
PLACE / ATHLETE / RESULT
8 Anna Breede 13:02.10 
19 Rona Marzban 13:40.90 
25 Eliana Black 13:51.60 
40 Micah Friedman 14:25.70 
64 Alli Laffler 15:18.90 
65 Meaghan Ballard 15:22.40 
83 Reyne Szabla 16:07.50 
133 Peyton Aydelotte 17:56.30 
142 Rebekah Miller 18:27.20 
149 McKinley Cassels 19:39.20