Season Starts at Jim Ryun Invitational

The first cross country meet of the season brought hundreds of runners to Lakeland for the 10th Anniversary Jim Ryun Invitational.  After the varsity and JV high school 5k races, the Harriers competed in the middle school 3k events, starting at 10:00am.  It was hard work for the racers who battled the central Florida late-August heat, but the Harriers were ready after spending the latter part of the summer preparing.  The teams won 2nd place overall out of 16 teams (boys) and 5th overall (girls), and both teams had two Top Ten medalists.  Newcomer Nicole Oliveira, 6th grade, received a 10th place medal and earned a spot on the Harriers Top 25 3k Times in her first cross country race.  Eliana Black, 5th grade, was awarded the 1st place medal for her time of 12:14.0.  In the boys’ race, 5th grader Oscar Brown finished in 9th place with 12:00.1, while Brennan Fargher, 7th grade, finished 10th in 12:02.9.

2018xcJimRyun3

Oscar and Brennan heading toward the last curve before the finishing stretch.

elli

Eliana crossing the finish line.

Results:
(Place/Name/Time)

Boys Middle School 3k
9 Oscar Brown 12:00.1
10 Brennan Fargher 12:02.9
21 Liam Ballard 12:28.3
25 Jack Garcy 12:36.9
34 Daniel Casey 12:50.5
35 Karsyn Darst 12:50.9
40 Kameron Bass 13:11.5
50 Carson Caplinger 13:32.5
53 Cooper Chesser 13:37.9
55 Maddux Hawkins 13:39.4
93 Liam Maloney 14:56.8
99 Eli Riordan 15:02.9
101 Elijah Landers 15:06.1
147 Nadav Egosi 17:19.8
153 Brodie Christensen 17:29.8
180 Gabriel Santos 21:22.1

Girls Middle School 3k
1 Eliana Black 12:14.0
10 Nicole Oliveira 13:48.2
33 Ainsley Aeschleman 14:45.5
61 Alli Laffler 16:16.5
64 Reyne Szabla 16:24.1
116 Carly Henry 19:59.5
137 Fay Brooks 22:07.7
145 McKinley Cassels 23:23.3

Boys Elementary 2k
4 Colin Fargher 9:29.1
5 Colin Maloney 9:47.3
6 Alec Brown 10:21.1

The Boys’ Team and Coach Brian posing with Jim Ryun, pro-runner Ed Cheserek, and their 2nd place trophy.

Next week, September 1st, the Harriers will be at the Lecanto Invitational.

Red, White, Blue and Harrier Green

The Hillsborough Harriers participated in the Lutz Independence Day Run 5k Race on July 4th.  Out of 337 runners, the Harriers took home four age group awards.

IMG_0376

Results: (Overall Place/Age Group Place/Name/Time)
21/1 Liam Ballard 19:43
40/2 Brennan Fargher 21:52
48/5 Carson Caplinger 22:52
54/2 Colin Fargher 23:15
103/7 Maddux Hawkins 26:37
116/4 Alec Brown 27:07
127/1 Meaghan Ballard 27:49
139/9 Oscar Brown 28:38
156/5 Anna Breede 29:35
164/7 Allison Laffler 30:10
260/14 Fay Brooks 38:00

IMG_0381

 

AAU Florida District Qualifier Results

arun1

Boys Results: (Place/Name/Time)

3000 Meter – Age 12
1 Brennan Fargher 11:32.71

3000 Meter – Age 13
1 Liam Ballard 11:35.29

3000 Meter – Age 14
3 Carson Caplinger 11:52.38

3000 Meter – Age 15-16
2 Arun Senthilkumaran 12:33.07

1500 Meter – Age 13
1 Liam Ballard 5:31.38

1500 Meter – Age 14
3 Carson Caplinger 5:36.67

Girls Results: (Place/Name/Time)

1500 Meter – Age 10
2 Eliana Black 5:20.28
6 Meaghan Ballard 6:40.79

1500 Meter – Age 11
1 Allison Laffler 6:42.94

girls1

MBK Invitational

SONY DSC

The Harriers attended the last official meet of the 2018 track season on Saturday, May 19th, hosted by My Brother’s Keeper Track Club.  The My Brother’s Keeper Invitational was held at Spoto High School in Riverview.  The Harriers dominated most of the distance events, with several first place finishes in the 3000 meter and 1500 meter races.  What a way to end the season!  Some Harriers will continue on to the regional AAU race on June 2nd.  Cross country training begins in the summer.  Go Harriers!

Results (Place/Name/Time)
3000 Meter Run Boys 11
1 Oscar Brown 11:15.60
3000 Meter Run Boys 12
1 Brennan Fargher 11:24.22
2 Kameron Bass 12:11.06
3000 Meter Run Boys 13
1 Liam Ballard 11:23.79
3000 Meter Run Boys 14
1 Carson Caplinger 11:19.87
1500 Meter Run Girls 10
1 Eliana Black 5:24.02
1500 Meter Run Girls 11
1 Alli Laffler 6:22.99
2 McKinley Cassels 8:21.39
1500 Meter Run Girls 13
5 Fay Brooks 7:34.94
1500 Meter Run Boys 7-8
1 Colin Fargher 6:03.99
3 Alec Brown 7:12.17
1500 Meter Run Boys 11
2 Maddux Hawkins 5:42.43
1500 Meter Run Boys 12
1 Brennan Fargher 5:23.17
1500 Meter Run Boys 13
4 Liam Ballard 5:27.76
1500 Meter Run Boys 14
3 Carson Caplinger 5:27.19
1500 Meter Run Boys 15-16
3 Tyler Summers 5:22.00
6 Arun Senthilkumaran 5:48.22

SONY DSC

 

FLYRA State Championship

Anna Breede represented the Hillsborough Harriers at the FLYRA Middle School State Championship on May 12th at IMG Stadium in Bradenton.  She placed 6th overall in the Girls 800 Meter Run with a time of 2:25.10.

img72

 

3rd-5th grade Harriers ran the 1500 meter and 800 meter events as part of the Elementary Showcase.  The younger Harriers won three Top 10 spots in the four events.

 

Results: (Place/Name/Time)

Middle School:
Girls 800 Meter Run
6 Anna Breede 2:25.10
Elementary School:
Girls 800 Meter Run
8 Eliana Black 2:39.94
25 Alli Laffler 3:09.11
29 Meaghan Ballard 3:19.68
33 McKinley Cassels 3:48.04
Boys 800 Meter Run
26 Karsyn Darst 2:49.90
37 Maddux Hawkins 3:02.19
41 Oscar Brown 3:06.98
44 Nicholas Andonov 3:26.24
45 Gabriel Santos 3:55.90
Girls 1500 Meter Run
7 Eliana Black 5:29.80
18 Alli Laffler 6:16.73
19 Meaghan Ballard 6:20.24
25 McKinley Cassels 7:46.51
Boys 1500 Meter Run
7 Karsyn Darst 5:31.76
15 Kameron Bass 5:46.24
17 Oscar Brown 5:50.86
22 Maddux Hawkins 6:05.43
25 Nicholas Andonov 6:59.14
27 Gabriel Santos 7:33.98

Plenty of PRs at FLYRA Qualifier

Results: (Place/Name/Time)
Middle School Boys 3000m
14 Liam Ballard 11:17.44
15 Brennan Fargher 11:17.89
16 Carson Caplinger 11:19.70
19 Oscar Brown 11:25.25
20 Karsyn Darst 11:38.46
21 Arun Senthilkumaran 11:47.23
24 Kameron Bass 12:12.80
Middle School Boys 1500m
12 Cody Smith 5:14.81
16 Brennan Fargher 5:21.73
18 Carson Caplinger 5:23.04
19 Tyler Summers 5:26.54
22 Liam Ballard 5:32.23
Middle School Girls 400m
8 Anna Breede 1:09.35
Middle School Girls 800m
1 Anna Breede 2:27.87 *Qualified for State Finals
Middle School Boys 800m
13 Tyler Summers 2:37.88
Elementary Girls 1500m
1 Eliana Black 5:21.61
4 Alli Laffler 6:30.04
6 Meaghan Ballard 6:43.58
Elementary Boys 1500m
1 Karsyn Darst 5:31.90
7 Kameron Bass 5:55.07
8 Maddux Hawkins 6:03.97
9 Colin Fargher 6:13.82
11 Nicholas Andonov 6:32.91
16 Alec Brown 7:00.89
Elementary Girls 800m
1 Eliana Black 2:40.74
2 Alli Laffler 3:16.92
3 Meaghan Ballard 3:22.12
Elementary Boys 800m
2 Maddux Hawkins 2:53.33
8 Colin Fargher 3:07.74
girls

Pure Athletics Spring Youth Meet

test2

The Harriers participated in the Pure Athletics Youth Meet at the National Training Center in Clermont on Saturday, April 14th.

30741745_10216617972106356_1423432305984143360_n

Results (Place/Name/Time)
Boys 1500m Age 7-8

1 Colin Fargher 6:06.68
6 Alec Brown 7:10.98
Girls 1500m Age 10
1 Eliana Black 5:39.20
6 Meaghan Ballard 6:53.74
Boys 1500m Age 11
5 Oscar Brown 6:15.36
Boys 1500m Age 12
2 Brennan Fargher 5:30.61
Boys 1500m Age 13
4 Liam Ballard 5:33.44
Boys 1500m Age 14
6 Carson Caplinger 6:08.26
Girls 400m Age 15-16
5 Anna Breede 1:11.25
Boys 3000m Age 11
2 Oscar Brown 11:31.47
3 Karsyn Darst 11:50.46
7 Nicholas Andonov 15:11.77
Boys 3000m Age 12
1 Brennan Fargher 11:33.65
2 Kameron Bass 12:21.29
Boys 3000m Age 13
5 Liam Ballard 11:41.95
Boys 3000m Age 14
7 Daniel Casey 11:08.57
8 Carson Caplinger 11:30.87
Boys 3000m Age 15-16
4 Arun Senthilkumaran 12:31.41
Boys 800m Age 7-8
3 Colin Fargher 3:12.39
Girls 800m Age 10
1 Eliana Black 2:42.20
Girls 800m Age 15-16
3 Anna Breede 2:30.95

Off to a Good Start

6

With two meets completed and four to go, the Harriers are looking strong for track season 2018.  Results below from the first two meets, Florida Youth Invitational in Lake Minneola March 10th, and Trailblazers Invitational in Tampa March 24th.

Florida Youth Invitational

Boys Age 10 1500 Meter Run

4 Santos, Gabriel 7:32.12
Girls Age 11 1500 Meter Run
4 Laffler, Allison 6:50.63
8 Cassels, McKinley 8:18.39
9 Dunn, Noelle 8:36.57
Girls Age 12 1500 Meter Run
7 Brown, Chloe 7:16.27
Boys Age 11 1500 Meter Run
4 Brown, Oscar 6:13.54
Boys Age 12 1500 Meter Run
4 Bass, Kameron 5:50.22
Girls Age 13 1500 Meter Run
2 Brooks, Fay 7:25.66
Boys Age 14 1500 Meter Run
3 Caplinger, Carson 5:31.14
5 Casey, Daniel 6:09.72
Boys Age 15-16 1500 Meter Run
7 Summers, Tyler 5:31.47
Boys Age 7-8 400 Meter Dash
17 Brown, Alec 1:33.88
Girls Age 15-16 400 Meter Dash
4 Breede, Anna 1:06.40
Boys Age 7-8 800 Meter Run
4 Brown, Alec 3:21.25
Girls Age 15-16 800 Meter Run
3 Breede, Anna 2:35.40

Trailblazers Invitational

1500 Meter Run 9-10 Girls
1 Black, Eliana 5:37.02
4 Ballard, Meaghan 6:51.71
1500 Meter Run 9-10 Boys
8 Santos, Gabriel 7:43.06
1500 Meter Run 11-12 Girls
7 Brown, Chloe 6:51.31
11 Cassels, McKinley 7:45.39
12 Dunn, Noelle 8:15.85
1500 Meter Run 11-12 Boys
3 Bass, Kameron 5:46.20
1500 Meter Run 13-14 Girls
13 Brooks, Fay 7:21.96
400 Meter Dash 7 & 8 Boys
17 Fargher, Colin 1:30.01
35 Brown, Alec 1:39.18
400 Meter Dash 15-16 Girls
5 Breede, Anna 1:06.82
3000 Meter Run 11-12 Boys
1 Brown, Oscar 11:23.66 *Meet Record
3 Darst, Karsyn 12:12.30
8 Andonov, Nicholas 14:15.12
3000 Meter Run 13-14 Boys
3 Casey, Daniel 11:17.84
4 Caplinger, Carson 11:25.11
6 Ballard, Liam 12:12.52
7 Moore, Maxime 12:19.27
3000 Meter Run 15-16 Boys
2 Summers, Tyler 13:18.93
800 Meter Run 7 & 8 Boys
6 Fargher, Colin 3:19.88
8 Brown, Alec 3:36.35
800 Meter Run 11-12 Boys
6 Darst, Karsyn 2:55.12
800 Meter Run 13-14 Boys
8 Ballard, Liam 2:45.61
9 Caplinger, Carson 2:47.84
14 Moore, Maxime 3:01.63
800 Meter Run 15-16 Girls
2 Breede, Anna 2:31.31

 

Harriers Busy in the Off-Season

The Harriers had an amazing finish in the 2017 xc season at the FLYRA State Championship at Holloway Park in Lakeland, October 27-28.  Special congratulations to Eliana Black and Colin Fargher, State Champs!

2.jpg

1.jpg

Results (place/name/time):

Boy 3k Championship:
39 Jacob Braun 10:58.66
67 Daniel Casey 11:14.63
86 Carson Caplinger 11:26.62
170 Chase Thurber 12:08.05

Girls 3k Championship:
14 Anna Breede 11:41.63
225 Ryann McLeod 14:22.36

Boys 3k Open:
34 Cody Smith 12:08.17
71 Tyler Summers 12:38.65
141 Rahul Karpur 13:34.88
173 Liam Ballard 13:58.55
197 Michael Garcia 14:21.66

Girls 3k Open:
12 Rona Marzban 13:02.88
32 Rebekah Miller 13:34.45

Boys Grade 3-5 2k:
5 Zachary Glover 7:41.98
6 Karsyn Darst 7:46.02
11 Brock Glover 8:03.72
24 Cooper Chesser 8:32.70
34 Oscar Brown 8:46.99

Girls Grade 3-5 2k:
1 Eliana Black 8:03.60 *State Champion
13 Meaghan Ballard 9:20.32
24 Alli Laffler 9:49.83
64 McKinley Cassels 12:07.82

Boys Grade K-2 1k:
1 Colin Fargher 4:10.60 *State Champion
10 Alec Brown 4:52.40

Eliana Black represented the Harriers at the AAU National Championship in Charlotte, NC on December 2nd and placed 5th overall in the 9-year old girls division.  Way to go, Eliana!

3.jpg

 

The Harriers didn’t take much time off after cross country season, as many of them won top awards in local races such as the Wiregrass Wobble, Clearwater Turkey Trot, Flapjack 5k, Girls on the Run 5k, Ragnar Alafia, Best Damn Race, and Gasparilla.

 

Now the Harriers are ready for Track 2018!

Nature Coast Champs Again!

For the fourth year in a row, the Harriers boys’ team won the FLYRA Nature Coast State Qualifier, with an impressive team score of 28.

DSCN3494

Boys' 3000m Results:
PLACE / ATHLETE / RESULT
3 Jacob Braun 10:35.29
4 Daniel Casey 10:49.12
7 Carson Caplinger 11:04.05
13 Zachary Glover 11:29.65
14 Karsyn Darst 11:30.52
16 Brennan Fargher 11:31.05
21 Oscar Brown 11:37.19
24 Tyler Summers 12:13.07
25 Arun Senthilkumaran 12:20.23
35 Rahul Karpur 12:36.12
57 Michael Garcia 13:44.90
65 Chase Thurber 14:07.92

Girls' 3000m Results:
PLACE / ATHLETE / RESULT
6 Anna Breede 11:55.49
9 Eliana Black 12:11.62
12 Rona Marzban 12:28.77
26 Rebekah Miller 13:38.64

 

The boys’ elementary team also earned the title of Nature Coast Champions and the girls’ elementary team was runner-up.

Boys' 2000m Results:
PLACE / ATHLETE / RESULT
2 Brock Glover 7:58.00
5 Kameron Bass 8:17.69
7 Colin Fargher 9:32.97 
9 Nicholas Andonov 9:41.26 
11 Logan Bell 10:08.07
15 Gabriel Santos 10:54.73
16 Alec Brown 10:57.44

Girls' 2000m Results:
PLACE / ATHLETE / RESULT
4 Meaghan Ballard 9:04.50
6 Alli Laffler 9:41.21 
10 Arylyn Brunton 10:23.77 
15 McKinley Cassels 11:27.37 

 

On Friday and Saturday, the Harriers will be competing in the FLYRA Cross Country State Championships!